Skip to content

Historie

Bývalý Truhlářský mlýn (Tischlermühle) č.p. 72

Bývalý mlýn na Hrádeckém potoce poblíž silnice Srní – Modrava. Dnes výrazně přestavěný objekt, jediný dochovaný z tzv. „Mlynářských Domků“.

Mlýn vznikl pravděpodobně kolem poloviny 19. stol. Jelikož stojí na levém břehu potoka, nepatřil formálně pod Hrádky, ale pod Sedlo, měl číslo 65. Kromě mlýnu zde byla i výroba šindelů, pekařství a malý obchod. V 70. letech 19. stol. sem docházel za svojí sestřenicí Cecílií Häuslerovou spisovatel Karel Klostermann, který z vyprávění jejího manžela Václava Häuslera čerpal látku pro své romány a povídky (V srdci šumavských hvozdů, V ráji šumavském, Ze světa lesních samot…). V držení rodu Häuslerů byl mlýn do roku 1934. V roce 1935 zde vybudována pila. Památková ochrana od roku 1958, roku 1980 zrušena.

O historii Dolních Hrádků a našeho mlýna si detailněji přečtete zde:

http://www.mistopis.eu/mistopiscr/sumava/kasperskohorsko/dolni_hradky.htm

Popis z kroniky obce Srní:

Truhlářský mlýn (Tischlermühle) na Hrádeckém potoce. Josef Fürst z Dlouhé Vsi koupil mlýn v roce 1934 od Theresie Häusler a její sestry Barbory Oberhofer. Budovy byly ve špatném stavu, provoz byl zastaven. Po svatbě s Herminou Rückl z Hamrů (Hammern), resp. z tamního statku Berghof (1935) dal nový majitel mlýn do provozu a přistavěl pilu. Tenkrát zaměstnával šest pracovníků. Skrze odsun se rodina Fürst dostala do Zwieselau, kde si opět vystavěla pilu. Děti: Erika, Waltraud a Josef.